Yandex
Yavaşlayan Iphonelar İçin Yeni Açıklama!

Herkese selamlar.

Apple'ın Ceo'su Tim Cook, ABC News’e bazı açıklamalarda bulundu. Tim Cook, telefonların aniden kapanmasını önlemek için eski iPhone’lara getirilen yavaşlatma özelliğini kapatmayı sağlayan bir seçenek sunacaklarını açıkladı.

ABC News'e açıklama yapan Cook, " İstemeyen kullanıcılar özelliği devre dışı bırakabilecek. Fakat Apple bunu tavsiye etmiyor. ” şeklinde konuştu. Yavaşlatma özelliğini devre dışı bırakma imkanının yanı sıra Apple, kullanıcıların pil ömrünü daha detaylı şekilde takip etmesini sağlayan yeni bir özellik getiriyor. iOS şu anda kullanıcıların pili önemli ölçüde zayıfladığında uyarı gönderiyor fakat ' kısmi bozulma ' durumunda herhangi bir uyarı verilmiyor. Cook " Bu güncelleme sayesinde daha önce görülmemiş biçimde şeffaf bir tecrübe sunarak kullanıcıların pil durumunu yakından takip etmelerini sağlayacağız." dedi.Apple, 2016'da iOS 10.2.1 güncellemesini çıkarmadan önce, eski iPhone’larda pil belirli bir seviyeye kadar düştükten sonra cihazın aniden kapanması sorunu başlamıştı. Bu durum şarjı azalan, eskiyen veya soğuğa maruz kalan pillerde çok daha sık görülüyordu. 10.2.1 güncellemesiyle beraber şirket, şarjı azalan iPhone 6, 6S ve SE modellerini yavaşlatmaya başladı. Böylece telefonun aniden kapanması önlenmeye çalışıldı. Daha sonra gelen iOS 11.2 güncellemesiyle aynı işlem iPhone 7 modellerine uygulandı. Diğer firmalar güncellemeler ile cihazlarını hızlandırararak daha işlevsel hale getirmek isterken, Apple'ın cihazlarını yavaşlatmayı uygun görmesi gerçekten şaşırtıcı bir durumdu.Apple kullanıcılarını bu değişiklikten haberdar etmedi. Durumu telefonlarında performans testi yapan kullanıcılar keşfetti. Doğal olarak şirket, insanları yeni telefon almaya zorladığı için cihazları kasıtlı olarak yavaşlattığına dair suçlamalara maruz kaldı. Bunun üzerine Apple, Aralık ayında konuyla ilgili bir açık mektup yayımladı:

" Amacımız müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak. Bu, genel performans ve cihaz ömrünün uzatılmasını da içeriyor. Lityum-iyon bataryalar soğuk hava şartlarında en yüksek performans seviyesine erişemiyor ve zaman geçtikçe eskiyerek pil kapasitesinin bir kısmını yitiriyor. Bu da cihazın diğer elektronik aksamını korumak adına beklenmedik bir şekilde kapanmasına sebep olabiliyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 6, 6S ve SE için, cihazı ani bir şekilde kapanmaktan koruyacak bir özellik sunduk. Bu özellik ani performans artışlarını yavaşlatarak cihazı koruyor. Şimdi de bu özelliği iOS 11.2 ile birlikte iPhone 7’ye getirdik. Gelecekte diğer cihazların da bu özelliği kullanması planlanıyor. "

Tim Cook tarafından açıklanan güncellemenin Mart ayında gelmesi bekleniyor.

Tüm bu sorunlara bir de batarya teknolojisi tarafından bakalım. Batarya olarak Li-ion kullanmaya devam eden Apple, belki de yenilik konusunda Li – iona göre daha başarılı olan Li – po bataryalar kullansaydı bu sıkıntıların hiçbiri olmayacaktı.

Umarız yeni güncellemeler ile Apple bu sıkıntılarını atlatabilir ki telefonlarının da batarya performansları elmanın yarısı gibi gitmez.Apple iphone cihazı olan okuyuculara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz..

 Kaynak: The Guardian

 

 


Yorumlar

Yorum Yap