Yandex
Xiaomi Halka Arz

Hong Kong IPO ( initial public offering ) için Xiaomi Hisseleri, En Az 10 Milyar Dolar Yükselmeyle Bekleniyor

Aylar süren spekülasyonlar ve söylentiler sonrasında Xiaomi, Hong Kong'da hisselerini halka arz etti. Bu, son zamanlarda borsada yer bulmak adına teknoloji şirketlerinde cazip olmaya çalışan Hong Kong için büyük bir kazanım. Bu bağlamda, Hong Kong borsası kendi kurallarında birkaç değişiklik yapmıştı ve bu değişim işe yaramış gibi görünüyor. Diğer taraftan, bu halka arz, Xiaomi'nin kamu yatırımcılarına kapılarını açması için önemli bir kilometre taşı.

Halka arz talepleri, hisse sayısı veya hisse başına fiyattan bahsedemesek de, Xiaomi'nin halka arzında en az 10 milyar dolarlık bir artış sağlayacağını söyleyebiliriz. Bu, şirkete 100 milyar dolar değerinde bir değer katacaktır ve büyük olasılıkla 2018'in en büyük teknoloji IPO'su olacaktır. Şirket, paranın % 30'unu AI ve IoT ekosistemini geliştirmek için, % 30'unu Ar-Ge ve küresel genişleme için, % 10'unu işletme sermayesi olarak kullanacağını açıkladı. Kurucu ortaklar Lei Jun ve Lin Bin, halka arzdan sonra şirketin özel hisseleri ile kontrolünü ellerinde tutacaklar.

Xiaomi'nin satışları 2017 yılında 114.6 milyar Yuan'a yükselirken, faaliyet karı 12.2 milyar Yuan'a ulaşmıştı. Şirket, bu dönemde net 43,9 milyar Yuan zarar açıkladı. Bunun nedeni; yatırımcılara tercih edilen hisselerin ihraç edilmesi, hisse bazlı tazminat vb. yapılması gibi halka arz öncesi hazırlıklardan kaynaklanıyordu.

Xiaomi’nin IPO'su, küresel akıllı telefon gönderilerinin küçüldüğü bir zamanda geliyor. Çin pazarı bile önemli ölçüde yavaşladı. Buna rağmen şirket, çevrimdışı stratejisi ve küresel genişlemesindeki değişimlerle satışlarını ve gelirlerini sürekli olarak artırma konusunda büyük beceriler göstermeyi başardı. Bu nedenle, şirketin akıllı telefon pazarının sürekli değişen ihtiyaçlarına hızla adapte olabileceğini biliyoruz. Şirket halka arz için başvurdu, önümüzdeki aylarda finansal veriler hakkında daha fazla bilgi bekliyoruz.

Yorumlar

Yorum Yap