Yandex
Türk Mühendislerden Tıbbi Robot Geliyor!

Herkese sağlıklı günler.

Sağlık alanında sürekli yeni bir robot aktif hale geliyor. Bunu daha önceki yazılarımda aktarmıştım. Şimdi ise Türkiye'den bir robot, sağlık alanında devreye girmek üzere.

Bu robotumuza " Roborto " adı verilmiştir. Samsun'da makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu'nun yöneticiliği ile, yaklaşık 6 yılda ortaya çıkan robot, ortopedi alanında kullanılmak üzere yapılmıştır.

Mühendisimizin yaptığı açıklamalar ise şu şekildedir :

"Bir ortopedi hekimi arkadaşımızın isteği ve yaşadığı sorun üzerine, 6 yıl önce böyle bir çalışma içine girdik. Kol ve bacak kırıklarında tedavi için çeşitli yöntemler var. Bunlardan biri 'external fixation' denilen dışarıdan sabitleme yöntemi. Hekimler bu yöntemi çok fazla tercih etmemekte. Bu yöntemle hasta daha kısa sürede iyileşme gösteriyor, daha az ilaç kullanıyor ve daha az enfeksiyon kapıyor. Ancak ameliyatta hekimler sürekli radyasyon ışınlarına maruz kalıyor. Çünkü bu tip ameliyatlar röntgen ışını altında gerçekleşiyor. Hekim, bu yöntemi tercih etse bile, ışına daha az maruz kalmak amacıyla ameliyatı erken bitirmek istiyor. Aceleyle yapılan ameliyatın başarı oranı da düşük oluyor. Geliştirdiğimiz robota yüklediğimiz yazılım ile bu sorunu ortadan kaldırdık. Hekim, ayrı bir odadan, kumanda masasında, robotun bilgisayarlı mekanizmasını kullanarak ışına maruz kalmadan önündeki ekrandan izleyerek ameliyatını yapabiliyor. İsterse bilgisayara komut verip , otomatik olarak ameliyatı kendi yapıyor. Robota yapay zeka yükledik. Bir saç telinin yarı kalınlığındaki alanda bile işlem yapabiliyor."

Roborto'nun yapımında yerli malzemeler ve yerli yazılımlar kullanıldığını da aktaran mühendisimiz Kahvecioğlu, Roborto için Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan "incelemeli patent" almış bulunmaktadır. Uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması için müracaat ettiğini de bildiren Kahvecioğlu'nun başarıları umarız devam eder. 

Herkese sağlıklı günler diliyorum. Sağlıcakla kalın.. 

Yorumlar

Yorum Yap