Yandex
Tam Çerçevesiz VivoApex
Dünya'nın İlk Gerçek Tam Çerçevesiz SD 845’li Telefonu VivoApex

Herkese Selamlar...

VİVO firması şimdiye dek sadece tasarım aşamasında olduğu düşünülen VivoApex ile yoluna devam ediyor. Apex şimdilik tasarım aşamasında olan bir telefon olarak görülebilir çünkü cihaz bir süre daha satışta olmayacak. Çinli teknoloji devi tanıtım esnasında seri üretimin 2018 ortalarında başlayacağını işaret etti.


Tasarıma gelince, VivoApex  %91 gibi etkileyici bir ekran-kasa oranına sahip 5.99 inç OLED bir ekranla geliyor. Alt çerçeve kalınlığı 4.3 mm. iken sağ ve sol çerçevelerin kalınlığı sadece 1.8 mm. 7.8 mm’lik ince kasası cihaza şık ve zarif bir görünüm kazandırıyor. Vivo akıllı telefonlarında ekrana gömülü parmak izi okuyucu teknolojisini kullanan ilk üretici olduğundan, ekranın iç tarafında bir parmak izi okuyucu sensörü olması bizi pek de şaşırtmadı. Bu durumda VivoApex’in ekranının yarısının alt kısmına bir ekran-içi parmak izi okuyucusu entegre edilmiş oluyor. Vivo bu teknolojiyi " yarım ekran parmak izi tarama teknolojisi " olarak adlandırıyor. Bu da, birden fazla parmak izini tanıma imkanı sağlıyor.


Cihazın dikkat çekici bir diğer özelliği ise açılır selfie kamerası. Çerçevesiz ekran özelliğinden dolayı, çerçeve üzerinde selfie kamerasının yerleştirebileceği bir alan yok, bu nedenle cihaz oldukça yenilikçi bir açılır kamera kullanıyor. Vivo’ya göre, ön kameranın üstten çıkması sadece 0.8 saniye sürüyor. Bu özellikler dışında, tasarımı bizleri hayran bırakıyorken, keskin kenarlar telefonu ayrı bir şık hale getiriyor. Fakat azaltılan kenarlıklar Vivo’yu bu güzel tasarım için estetikten biraz vazgeçmek zorunda bırakmış gibi görünüyor. Arka kısım cam kaplama ve dikey sıralanmış çift kamera düzeni ile birlikte oldukça hoş görünüyor. Ayrıca kulaklık girişi ve hoparlörün her ikisi de ekranın altına yerleştirildiğinden, Apex’in ekranı biraz sıkışmış gibi görünüyor.
 


Bu akıllı özelliklerle birlikte, VivoApex Snapdragon 845 işlemcisine de sahip. Vivo firması Apex’in RAM, hafıza, ön ve arka kamera ve batarya kapasitesi gibi diğer özelliklerini henüz açıklamadı. Cihaz piyasaya çıktığında fiyatının ne kadar olacağı hakkında bir fikrimiz yok. Fakat, açıkçası, uygun bir fiyat etiketi beklemiyoruz.

Yorumlar

Yorum Yap