Yandex
Samsung Exynos 9810 SoC' Tanıtıldı!Merhaba sevgili okuyucular;

Galaxy S9 işlemcisi olması beklenen Exynos 9810 hakkında ilk detayları sizlerle burada paylamıştık.

Bu kapsamda CES 2018 İnovasyon Ödülleri'nden 36 ödülle dönen şirket, yeni üst düzey Exynos 9810 işlemcisini duyurdu.

Samsung, bu yeni işlemciyi oluşturmak için ikinci nesil 10nm FinFET işlem teknolojisini kullandı. 4 adet özel CPU çekirdeği ve diğer 4 adet Cortex A-55 çekirdeği olmak üzere 8 çekirdeği bünyesinde barındıracak. Özel çekirdeği 2.9 GHz hızında sunabilirken, kalan 4 adedi 1.9 GHz olarak derecelendirildi. ARM Mali-G72 MP18 GPU grafikler için karşılık gelen işlemcidir. 
Yeni işlemcinin özellikleri ve gelişmiş yetenekleri açısından, AI'ya uyum sağlama ve kameraları ile görüntüleme işlevlerini kullanma ile ilgili bazı durum özetleri mevcuttur. Exynos 9810, özellikle AI'nın gittikçe yaygınlaştığı mobil cihazlar ( akıllı telefonlar ), kişisel bilgisayarlar ve otomotiv uygulamaları için geliştirildi. Diğer önemli iyileştirme, bu yeni işlemciyle güçlenerek cihazları daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacak 3D yüz tanıma özelliğinde bulunabilir. Bunlardan bazıları, sinir ağı temelli derin öğrenme algoritmaları ile mümkün kılınmıştır. Yüzleri taramak için derinlik algılama da işlemcinin ek bir özelliğidir. Açıkçası, piyasada bahsedildiği gibi, yeni Exynos 9810, görüntüleme bölümünü kolaylaştıracak, arkadaki ve cephedeki 4 sensöre kadar bir çift-ISP ( Görüntü Sinyal İşlemci ) teknolojisi özelliğine sahip olacak. Bu, odaklama dışı görüntülerin dengelenip optimize edilebileceği özelliğini içerir. Samsung, Exynos 9810 SoC'nin 24MP'ye kadar olan kameralar takıldığında en iyi performansı gösterebildiğini veya çift kamera kurulumunun gerçekleştiğini belirtiyor. ( O halde 16MP, işlemcinin destekleyebileceği en iyi derecedir. )


Ekran açısından yeni SoC, WQUXGA'ya ( ekran çözünürlüğü: 2400 x 3840 piksel ) ve 4K UHD'ye kadar ( çözünürlük: 4096x2160 piksel ) destekleyebilir.

Samsung, pazar lideri olduğu için, Exynos 9 serisi 9810 SoC ve Qualcomm Snapdragon 845'in 2018 yılında piyasaya sunulacak en üst düzey akıllı telefonlara hakim olmasını bekleyebilir.

Yorumlar

Yorum Yap