Yandex
Sağlıkta Teknolojinin Yeri-3

Herkese Merhaba.

Bu yazımızda biraz eskilere gideceğiz. Sizlere önce 2013 yılında çıkan haberi hatırlatayım.

2013 yılında kalp ameliyatı yapabilen robot Da Vinci tamamen yaygınlaşmaya başlamıştı. Ülkemizde bile bu robotlardan 21 tane bulunmaktadır. İlk deneyim sonuçlarına göre çok başarılı bulunan robotlardan daha sonra tekrar istenmiştir. Bu robotlar özel hastanelerde olduğu gibi, devlet hastanelerinde de kendilerini göstermeye başlamıştır. Özellikle de araştırma hastanelerinde kullanılmaktadır.

Şimdi gelelim can yakıcı kısma. Yapay zekâ 2013 yılında kalp ameliyatı yapacak kadar gelişti ise 2018 yılında gelebileceği noktayı siz düşünün. Ve bunun 5-10 sene sonrasını düşünün. Bir profesör 10 yıl sonra yapay zekâ öğretmenlerin yerini tamamen alacak diyebiliyor ise ben de "10 yıl sonra sağlık çalışanlarının yerini yapay zekâ alacak" diyebilirim. (Sağlık alanında çalışan okurlara duyurulur.)

Günümüzde Google, Microsoft, Facebook gibi dev şirketler yapay zekâ kullanarak hastalık teşhisi ve ameliyatlar üzerine çalışmalar yapmaktadır. 


Doktorların en çok zorlandığı tedavilerden birisi olan kanser tedavisine Microsoft başka bir açıdan bakarak yapay zekâ ile kanseri tedavi edilebileceğine inanıyor.

Bir diğer yazımda görüşmek üzere..


Yorumlar

  • Muhammet Halit KESKİN
    29 Aralık 2017

    Muhammet Halit KESKİN

    Teknoloji=Dinçer diyebiliriz süperrr

Yorum Yap