Yandex
Sağlıkta Teknolojinin Yeri-2


Herkese Merhaba,

Teknolojinin sağlık alanındaki yerini incelemeye devam ediyoruz…

Doktorların hata yapma payı hep vardır. Robotlarda ise bu durum biraz daha farklıdır. Eğer güzel kodlanmış bir algoritma varsa ve hastanın tüm olası durumları da biliniyorsa bir robot, hatasız bir diş implantı da yapar, en ağır ameliyatları da yapar. O yüzden robotlar doktorların yerini çok rahat alacaktır.

Günümüzde, okullarda öğretmenlerin, öğrencileri hep "sağlık alanına yönelin, orada iş imkânı çok" diyerek KANDIRDIKLARINI düşünüyorum. Ben buna "kandırmak" derim. Bugün Çin yaptı ise bu teknolojiyi, yarın Amerika sonra Türkiye de yapar, yapacaktır da. Hatta Türkiye'de bazı hastanelerde robotlar kullanılmaktadır. Bu teknolojinin çok kısa sürede dünyanın her yerine yayılacağını düşünüyorum. Öğretmenlerimizi dinleyip sağlık alanı seçenler ya işsiz kalacak ya da iş bulmakta zorlanacaklar gibi görünüyor.

Hemşireler de "bizim iş imkanımız var" diye sevinmesin onlara da şu haberi vereyim; cep telefonu ile kan tahlili yapılabilecek ve bu teknoloji çok kısa sürede ülkemizde her yerde kullanılabilecek. Sakın "Türkiye'ye gelene kadar yıllar geçer" demeyin, zaten Türkiye'de yapıldı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (İYTE) geliştirilen bir yazılım sayesinde cep telefonu ile kan tahlili yapılabilecek. 


Sağlıktaki teknolojinin devamını da bir dahaki yazımda inceleyeyim, yoksa sinir krizi geçirirsiniz falan :)  Henüz psikolog robot geliştiriliyor, çıkmadı, çıkınca geçirin krizinizi :)))


Yorumlar

  • Muhammet Halit KESKİN
    29 Aralık 2017

    Muhammet Halit KESKİN

    BRAVO müthiş yazı etkileyici yazına bir kelime eklesek bir şaheserini yok etmiş oluruz.

Yorum Yap