Yandex
 Sağlıkta Teknolojinin Yeri-1

Herkese Merhaba Arkadaşlar.

Sağlık alanında iş imkânı azalıyor mu? Sağlık alanı biter mi? Teknoloji sağlığın neresinde? Bu yazımda bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

Artık "dijitalleşen dünya" yerine "robotlaşan dünya" diyebiliriz. Çünkü her gün birileri yeni bir robot üretiyor ya da üretme çabasında.

Gelelim konumuz ile ilgili olan kısma. Her alan gibi sağlık alanı da robotlaşıyor. Her gün yeni bir robot sağlık alanı için hizmet veriyor. Yapay zekâ gelişip, doktor ve hemşirelerden daha iyi işler yapmaya başlıyor. Bu da sonuç olarak sağlık alanında işsizliği başlattı ve günbegün sağlık bölümlerinden mezun olan öğrenciler iş bulmakta zorlanacaklar.

"Sağlık alanı biter mi" kısmına gelirsek elbet robotların üretim aşamalarında ve çalışma zamanında bir doktora bir hemşireye ihtiyaç olacaktır. Tamamen biter demek şuan için mümkün değil.

Peki, bunlara ispat mı arıyorsunuz?

Yapay Zeka hastalık tespiti yapıyor.  Bu haber sağlık alanını bitirmez ama Google’ın bu alanda yaptığı çalışmaları sizlere aktarayım. Yaptıkları yapay zeka ile çekilen fotoğraflardaki gözleri tarayarak, hastalık tespiti yapabiliyor. Ayrıca Google diyabetik göz hastalıklarının tedavisi için çalışmalar sürdürüyor.

"Sadece göz mü" derseniz, hayır tabi ki teknoloji sağlık alanında düşünebildiğiniz her alanda mevcut. Bir diğer örneğimiz ise Çin’de implant yapan Robot.

Dahası da var onlar da ikinci yazımda olacak …


Yorumlar

  • Muhammet Halit KESKİN
    29 Aralık 2017

    Muhammet Halit KESKİN

    Bir yapıt temeli düzgün atılmış :) yıkılmaz süper.

Yorum Yap