Yandex
PS 4 mü Xbox One mı ?

Merhaba Sevgili Okucuyular;

Bu haberimizde, sizler için PS4 ile Xbox One'ı karşılaştıracağız.

Öncelikle iki konsolun özelliklerine bir göz atalım. Bakalım özellikler konusunda Playstation 4 mü daha iyi, yoksa Xbox One mı?

İki Konsolun Sistem Özellikleri
Playstation 4 ve Xbox One platformlarının özelliklerini incelemek ve karşılaştırmak gerekirse, her ne kadar iki farklı firmanın iki farklı cihazı olsa da, ikisinin de benzer özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple, bu karşılaştırma yazımızda diğer ayrıntıları ön plana çıkaracağız. Özellik açısından ikisi de şu an için son derece verimli iki cihaz, özelliklerini karşılaştırarak birini öne çıkarmak yanlış olacaktır.


İki Konsolun Online Sistemleri 
Bildiğiniz üzere, iki konsolun da kendilerine ait online oyunları oynatmaları için kullanıcıların mutlaka alması ve abonesi olması gerektiği online sistemleri bulunmakta. Bu sistem işleyişine Xbox, Xbox 360 ile başlarken; Playstation, Playstation 4 ile başladı. Bu iki sistem, online oyun oynamanın yanı sıra aylık özel olarak ücretsiz oyunlar veriyor, ve ayrıca abonelerine özel indirimler sağlıyor.

Bir de iki konsolun online sistemlerinin fiyatlarını karşılaştıralım. Her ne kadar ülkeden ülkeye fiyatlarda oynama olsa da, biz en azından ülkemizin PS Plus ve Xbox Live ücretlerine bakalım.

Playstation 4 – PS PLUS :

1 Aylık PS Plus Ücreti : 23,99 TL

3 Aylık PS Plus Ücreti : 74,99 TL 

1 Yıllık PS Plus Ücreti : 179.99 TL

Xbox One – XBOX LIVE :

1 Aylık Xbox Live Gold Ücreti : 29,00 TL 

3 Aylık Xbox Live Gold Ücreti :75,00 TL 

1 Yıllık Xbox Live Gold Ücreti : 179,00 TL

Fiyat olarak iki firmanın ücretleri de eşit görünüyor.


İki Konsolun Türkiye’deki Satış Fiyatları:


Playstation 4 Satış Fiyatları :

Vatan  – Satılmıyor.

Teknosa –  1.699,00 TL.

Mediamarkt –  1.699,00 TL.

Hepsiburada – 1.350,00 TL. 

Xbox One Satış Fiyatları :

Vatan –  898.99 TL. 

Teknosa – Satılmıyor.

Mediamarkt –  Satılmıyor

Hepsiburada – Satılmıyor

İki Konsolun Dayanıklılık Testi


İki konsola yapılan dayanıklılık testinde Xbox One öne çıkıyor. Xb1 konsollarının daha sağlam olduğunu söyleyebiliriz.

Her şey tamam. Gelelim oyun içindeki grafik farklarına… Her ne kadar sistemler benzer olsa da bir çok oyunda arada büyük farklılılar bulunuyor. Bazı oyunlarda marka ile anlaşmaları dolayısıyla 1020 yerine 720 pixel görüntü verilirken, bazı oyunlar ise marka anlaşmasından dolayı 1 yıl geç çıkıyor.Oyun içi grafik farklarına bakmak gerekirse her iki platformun da neredeyse aynı grafikleri verdiğini söyleyebiliriz. Bundan dolayı, favori platformu, iki platformun kendine özel çıkarttığı oyunlar ve sadece kendilerine özel olan özellikleri belirleyecek. Lafı fazla uzatmadan yazımızın son ve en önemli bölümüne geçiyoruz.

İki Konsolun Kendilerine Özel Artıları 


Xbox One'ın Sadece Kendine Ait Olan Artıları :

Geri uyumluluk sistemi ile özel olarak Xbox 360‘da yer alan bir takım oyunları Xbox One konsolunda oynayabilme şansı. Aynı şekilde Xbox Live Gold ile beraber olarak Xbox 360‘ta verilen oyunları Xbox One‘da da oynayabilme şansını tanıyorlar.

Mevcut Twitter yani sosyal medya hesaplarını sürekli takip etmeleri: En küçük sorununuza bile anında çözüm buluyorlar ve en kısa sürede yanıt vermeye çalışıyorlar. Test edebilirsiniz.

EA Acces adlı sistem ile beraber olarak oyunları çıkmadan belli bir süre önce, yaklaşık 12 saat boyunca deneme şansına sahip oluyorsunuz. Bu süre sizin oyunda olduğunuz süre ile sınırlı oluyor, yani oyunu oynamadığınız vakitler 12 saate dahil edilmiyor. Böylece çıkmamış bir oyunu 12 saat oynama şansını yakalıyorsunuz.

En çok oynanan konsol oyunlarından biri olan FIFA‘nın Ultimate Teammodunda FIFA Legends adı altında efsaneler ile oynama şansınız bulunuyor.

Sahip olduğunuz hesabın bölgesini çok kolay bir şekilde değiştirip tekrar eskisine döndürebiliyorsunuz. Böylece satın alma işlemi sırasında en uygun fiyat hangi ülkedeyse oradan satın alabiliyorsunuz.

Dijital kardeşlikte iki hak sahibi de oyunları kendi ana hesabından oynama şansına sahip oluyor.

Sadece kendine ait çıkan , başka konsollarda yer almayan, en çok öne çıkan oyunları : Gears of War 4, Halo 5 :  Guardians, Quantum Break, Forza 5, Titanfall, Forza Horizon 2, Rise of the Tomb Raider ( 1 yıl erken çıkıyor ), Kinect Spor Rivals, Ryse: Son of Rome, Dead Rising 3.

Playstation 4'ün Sadece Kendine Ait Olan Artıları :

PS Now özelliği ile önceki Playstation konsollarındaki oyunları oynamak mümkün. Ancak bu özellik her oyun için geçerli değil.

Yaşadığınız problemlerde internet siteleri üzerinden probleminize çözüm bulamamanız halinde, Live Chat üzerinden görüşerek probleminizi halletmeniz mümkün.

Oyun kolu şarjlı, rakip platformu Xbox One’ın ise pilli. Bu durumdan dolayı Playstation 4 bu konuda bir tık önde.

Dilediğiniz bölgede PSN hesabı açmanız mümkün. Böylece en uygun fiyata istediğiniz ürünü satın alabilir, ayrıca daha önce başka ülkede çıkışını yapmış olan oyunları daha önceden oynayabilirsiniz.

Ülkemizde Playstation daha çok kullanıcıya sahip ve  Türk online oyuncu bulma şansınız daha yüksek.

Dijital kardeşlik sistemi Xbox One‘a göre daha gelişmiş durumda ve daha fazla Türk’ün bu konsola sahip olmasından dolayı daha fazla alışveriş yapabiliyor, oyunlara çok daha uygun fiyata sahip olabiliyorsunuz.

Sadece kendine ait çıkan, başka konsollarda yer almayan, en çok öne çıkan oyunları : The Last of Us, Uncharted 4, Driveclub, Killzone Shadow Fall, Until Dawn, The Order 1886, Little Big Planet 3, Street Fighter V, Infamous : Second Son, Final Fantasy, Gran Turismo, Godzilla, Injustice: God Among Us, No Man’s Sky, Horizon Zero Dawn, The Last Guardian, Dreams, Rime.Sonuç olarak her iki konsolun da en ince ayrıntılarını ve gerekli teknik donanımını karşılaştırdık ve çok fazla benzer özellik olduğunu görmüş olduk. Her ne kadar iki konsolun da Microsoft ve Sony gibi iki büyük firmaya ait olduğunu biliyor olsak da, aralarındaki farkın özellikleri olmadığı apaçık ortada. Seçim yapmakta kararsız iseniz, Xbox One, EA Acess ile EA 'nın bazı oyunlarını yıllık 65,00 liraya satıyor. Bundan dolayı bu karşılaştırmada bize göre galip gelen şimdilik Xbox One olmuştur. Oyunları bir kenara bırakıp, müşteri hizmetlerinin ilgisi ve daha sağlam online altyapısına sahip olmasından dolayı da Xbox One başarılı bir oyun platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgileri verdik, bir takım karşılaştırmaları yaptık, artık karar sizin. Hangi platformu seçerseniz seçin, bizi takip etmeyi unutmayın. Xbox One S ve PS4 Slim incelemesi de yakında sitemizde yer alacak.

Yorumlar

Yorum Yap