Yandex
Popülerken Unutulan Oyunlar

Herkese merhabalar.

Bu yazımızda çok kısa sürede herkesin bildiği, herkesin bir kere dahi oynamış olabileceği çok popüler olan ve şuan ise kimsenin yüzüne bakmadığı 3 oyunu inceleyeceğiz. 

1 - 2048 Oyunu:

Bu oyun 4*4 matris üzerine rastgele 2 veya 4 sayısının gelerek; bunları sağa, sola, yukarı ve aşağı kaydırarak 2048 sayısını elde etmek amacı ile yapılmış basit bir oyundur. İlk keşfedildiği zamanlarda herkesin otobüste, yolda çılgınlar gibi sağa sola fırlattığı bu sayılar ile 2048 yapmaya çalışanlar oldukça fazlaydı. Geliştiricilerde aynı oyunu mağazaya koymaları ile birçok indirme alternatifi çıkmış oldu. 2048 adını kullanan tüm oyunların indirilme sayısı 50 Milyonun üzerinde olduğunu belirtelim.

 2 - aa Oyunu:

Bu oyundaki amaç ise ortada dönen bir çembere birbirine değmeyecek şekilde iğneler fırlatmaktı. Bu oyunun da farklı isimde türevleri çıktı. “ff”, “rr” gibi benzer oyunların da çıkması ile oyun baya popüler olmuştu. Dersten kaytarıp bu oyunu oynayan öğrencilerin sayısı da bir hayli fazladır. “aa” oyunu da farklı geliştiriciler tarafından mağazada yayınlanmıştır.”aa” ,”ff” gibi oyunların toplam indirilme sayısı 100 Milyonun üzerinde olduğunu belirtelim.

 3 - Flappy Bird Oyunu:

Aslında insanı sinir eden kanat çırpma sesinden dolayı pek sevilmeyen fakat herkesin inatla 100 levele gelmeyi çabalaması sonucu oldukça popüler olan bir oyundur. Oyun, "çok fazla bağımlılık yapıyor" ve "insanların sinir sistemlerini bozuyor" gibi şikayetler sonucunda, sahibi Dong Nguyen tarafından mağazadan çekilmiştir. Mağazada farklı geliştiriciler tarafından sunulan benzer oyunlar vardır. Diğer geliştiricilerin yayınlamış olduğu benzer oyunlar ise 25 milyonun üzerinde kullanıma ulaşmıştır. Orjinal olanın ne kadar indirildiği bilgisi, uygulama mağazadan çekildiği için bilinmemektedir. Flappy Bird için birçok eğlenceli capsler yapılmıştır.

 


Teknoloji dünyasında hangi uygulamanın çıkıp, hangisinin düşeceği hiç belli olmuyor. İlerleyen günlerde hangi oyunlar popüler olup daha sonra yok olacak hep birlikte izleyeceğiz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.


Yorumlar

Yorum Yap