Yandex
MediaTek Yeni İşlemcisi HelioP60 Yongasetini MWC 2018’de Görücüye Çıkardı.
Herkese Merhabalar...


MediaTekHelio P60 Yongaseti İle Birlikte Performans %70 Arttırıldı

26 Şubat'ta MediaTek yeni Helio P60 yongasetini resmi olarak tanıttı. Bu işlemci, gelişmiş işlem ünitesine, yapay zeka işlem ünitesine ve NeuroPilot yapay zeka teknolojisine sahip ilk nesil akıllı telefon işlemcisi konumunda. MediaTekHelio P60 yongaseti ArmCortex A73 mobil işlemci çekirdeğini ve A53 grafik işlemcisini kullanıyor. Önceki nesillerle karşılaştırıldığında, Helio P23 ve Helio P30, Helio P40 yongaseti ve grafik işlemcilerinin performansı %70 yükselmiş. 12 nanometrelik FinFET teknolojisi etkileyici bir şekilde akıllı telefonun batarya süresini uzatarak Helio P60’ın güç performansını arttırıyor.
Mediatek P60 yongasetinin dizaynı sekiz çekirdek üzerine kurulmuş. Bu yongasetine 2.0 GHz hızında çalışan 4 adet ARM A73 ve yine 2.0 GHz hızında çalışan 4 adet Arm A53 çekirdek işlemci entegre edilmiş. Helio P60 yongaseti 12 Nanometrelik FinFET teknolojisini kullanıyor ve en iyi enerji tasarrufu sağlayan çip olarak göze çarpıyor.

MediaTek'in önceki yongaseti  P23 ile karşılaştırdığımızda, P60 performansı %12 arttırılmış. Bu arada, güç tüketimi ağır oyunlarda %25 daha az ve bu da akıllı cihazın ömrünü uzatmakta. MediatekHelio P60 aşağıdaki çeşitli görevleri yönetmeyi sağlayan MediaPortCore Pilot 4.0 teknolojisine de sahip;

** Sıcaklık ve ısı yönetimi

** Kullanıcı deneyimini gösterme

** İşlemci performansı ve güç tüketimi optimizasyonu

** Birçok yoğun sistem görevlerinin uzun süreli batarya performası sağlamasına imkan vermek 

Herşeyden önce MediaTek P60 yongaseti, akıllı cihazlara NeureoPilot yapay zeka teknolojisini getiriyor. NeuroPilot grafikleri düzgün bir şekilde hesaplıyor ve sürekli CPU, GPU ve APU işlemlerinin koordinasyonunu sağlayarak uygulamaların düzgün bir şekilde çalışmasına ve akıllı cihazın performansının maksimum seviyeye ulaşmasına imkan sağlıyor.

P60 yongaseti artık hazır ve AndroidNeural Network API ( Android NNAPI ) ile tamamen uyumlu NeuroPilot yazılım geliştirme kitini ( SDK ) içeren popüler yapay zeka teknolojisini destekliyor. Bu da geliştiricilere çeşitli yeni yapay zeka uygulamalarını pazara sunmaları için kolayca ve hızlı bir şekilde Mediatek P60 yongaseti platformu oluşturma imkanı veriyor. MediaTek ayrıca 2018’in ikinci çeyreğinde Açık Sinir Ağı Değiştirme ( ONNX ) sistemine imkan sağlayacağını taahhüt etti.
MediaTek P60 başlıca özellikleri:

** 4G LTE modem.

** Çift SIM ve çift VoLTE özelliği.

** TAS 2.0 akıllı anten çubuğu teknolojisi ( daha düzgün ağ hızı sağlıyor ).

** A73 çekirdek.

** 12 nanometrelik işlemci.

Helio P60; akıllı cihaz üreticilerinin pazara daha akıllı, daha iyi performansa sahip ve daha güvenilir akıllı cihazlar sunmalarına imkan sağlıyor.

MediatekHelio, P60 yongasetinin 2018 ikinci çeyreğinde akıllı cihazlara entegre edilmeye başlanacağını belirtti. Peki siz MediaTekHelio P60 yongaseti hakkında ne düşünüyorsunuz?  Bu sizi memnun etti mi?  Yorumlarınızla bunu öğrenmemize izin verin.

Yorumlar

Yorum Yap