Yandex
LG V30S THINQ MWC 2018’de Görücüye Çıktı

Herkese Merhabalar,

Dünya Mobil Kongresi başladı ve her geçen gün yeni haberlerle karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu kez LG’nin mobil cihaz dünyasına " yeni " girişinden ( daha çok yenilenme diyelim )  bahsedelim. Anasayfa otomasyonu ve anasayfa uygulamaları için LG bu yeni cihazında AI ( yapay zeka ) üzerine odaklanmış. Evet, şirket fevkalade bir modeli ilgi odağı haline getirerek tüm akıllı teknoloji dünyasının beyni olarak kendisine yer bulmaya çalışıyor. Hadi LG V30S modeline bir göz atalım.


 


LG V30S THINQ, V30 modelinin halefi oldu

LG V30S THINQ,  daha önce de belirtildiği gibi geçen yıl pazarda yerini alan V30’un modifiye edilmiş versiyonu. Bu yeni cihaz donanım olarak birkaç değişiklik gösteriyor ( donanım olarak tek değişiklik RAM’in 6 GB’a yükseltilmesi. Fakat tasarımı bile aynen devam ediyor ) ama asıl dikkat çekici nokta şüphesiz sahip olduğu yeni akıllı işlevler olacak.
Cihazın teknik ve tasarım özelliklerine bakacak olursak, 6 inçlik 15.17 x 7.54 x 0.73 cm. ölçülerinde IP68 sertifikalı cam kaplama metal kasaya sahip bir QHD OLED ekran karşımıza çıkıyor. Yine donanım kısmında Snapdragon 835 işlemciye Adreno 530 grafik işlemcisi eşlik ediyorken, cihaz 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafızaya sahip.

Buna ek olarak, LG V30S THINKQ 16 + 13 MP çift arka kamera ve 5 MP ön kamera kombinasyonuna sahip.

Cihazda yazılım olarak iki alana odaklanılmış; biri kamera diğeri ise anasayfa düzenlemesi. Kamera kısmında çoğunlukla V30 modelinde elde edilen avantajlardan faydalanılmış. Fakat AI CAM assistant ( yapay zeka kamera asistanı ) sayesinde yeni bir boyuta taşınmış. Arayüzde aktif hale getirilebilen bu yeni fonksiyon, çekmek istediğimiz farklı fotoğraflar için örnek tanıma özelliğini kullanarak fotoğraf çekmemiz için en iyi konfigürasyonu sağlıyor.

Cihaz en iyi görüntüyü yakalamak için yapılmış testlerden yardım alabiliyorken, aynı zamanda milyonlarca fotoğraf içeren bir yazılıma başvurabiliyor ( bu işlem çoğunlukla internet gerektirmiyor ). Kamera aktif hale getirildiğinde, LG V30S THINKQ yakalanan görüntüdeki bütün bilgileri bize gösteriyor, bu bir metin olsa bile.


 

 


Daha Akıllı Bir Anasayfa

Google Assitant’ın sisteme entegre edilmesiyle birlikte ikinci kısım mümkün hale geliyor. Bu sistem anasayfanın bütün fonksiyonlarını özel bir şekilde kontrol etmeye programlanmış. Televizyonu kumanda etmek veya mutfakta bir tarif hazırlamak gibi işler telefon asistanı sayesinde kolayca yönetilebilir hale gelecek.

LG ayrıca telefonun AI ( yapay zeka ) ile tamamen kontrol edilebileceğini vaat ediyor. Örneğin " bana bir selfie çek " gibi özel bir komut verdiğinizde, telefon sadece kamera uygulamasını açmakla kalmayıp, aynı zamanda selfie çekmek için telefon ön kamerada geri sayımı başlatacak.

Herşeyde Yapay Zeka

LG’nin yapay zeka vaadi sadece LG V30S THINKQ ile sınırlı değil. Aslında bu firmanın gerçekleştirmek istediği büyük planın sadece küçük bir parçasından başka birşey değil. Asıl hedef bütün cihazlarını ( bazı eski modelleri de kapsıyor ) bu akıllı özelliklere kavuşturmak. Şimdilik bu akıllı telefon MWC 2018’de bu plana geçişin bir parçası, fakat yıl boyunca bu planın nasıl gelişeceğini göreceğiz.

Yorumlar

Yorum Yap