Yandex
Kısa Mesaj (SMS) 25 Yaşında


Hayatımıza cep telefonlarıyla giren kısa mesaj (sms)  3 Aralık itibariyle 25 yaşını doldurdu. Belki hayatımızı bu denli kolaylaştıracağı düşünülmemişti. Fakat zamanla vazgeçilmez bir yenilik olarak benliğimize kazındı ve vazgeçemediğimiz bir uygulama oldu.

Tarihin ilk kısa mesajı, bundan  25 yıl önce 3 Aralık 1992'de Vodafone'da çalışan mühendis Neil Papworth tarafından dönemin Vodafone yöneticisi Richard Jarvis'e gönderilmişti.

Tarihte ilk SMS, cep telefonundan cep telefonuna değil, şirketteki kişisel bir bilgisayardan, şirket  yöneticisinin cep telefonuna yollandı. Tarihteki ilk kısa mesajda ise 'Mutlu Noeller' yazıyordu.

Jarvis mesaja cevap veremedi, çünkü o dönemde henüz cep telefonlarıyla kısa mesaj gönderilemiyor, yalnızca alınabiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde Sky News'a açıklama yapan Papworth, "Bunun büyük bir şey olacağını gerçekten düşündüler mi bilmiyorum. Mesajda kelimeleri kısaltıp 'Xmas' yazmadım." demekle yetindi.


2007'de İngiltere'de 66 milyar kısa mesaj gönderildi. Bu rakam 2012'de 151 milyar kısa mesaj ve MMS'e (Multimedya Mesaj Servisi) ulaştı.Sky News ayrıca, şu anda Birleşik Krallık'ta her gün 96 milyar metin mesajı gönderildiğini bildirdi. Bilindiği üzere artık sms populerliğini yitiriyor, zirvede olduğu tarih 2012 idi, o tarihten beri sms'e olan ilgi giderek azaldı.

Şuan Facebook, Facebook Messenger ve WhatsApp  vs kullanarak mesajlaşmak SMS'e nazaran çok daha revacta.

Yorumlar

Yorum Yap