Yandex
İntel'den Yeni Akıllı Gözlük


The Verge tarafından ortaya çıkarılan Vaunt, göze temel ve bağlamsal bilgi sunan, göze dokunmadan, ekstra bir donanım eklenmeden üretilen bir gözlüktür. Bunu, gerçekten günlük yaşamlarımızı değiştirmemize yardımcı olabilecek rafine edilmiş bir Google Glass olarak düşünebilirsiniz.
Gözlük, bilgiyi gözünüze yansıtmak için, dikey boşluklu bir yüzey yayıcı lazer kullanır. Görüntülenen metnin net olması için, göz bebeğinize göre ayarlanmasına ihtiyacınız olacak.

Dışarıdan bakıldığında normal gözlük gibi görünen Vaunt'un ekranı, içeride rahatsız edici olmamayı hedefliyor. Bu, Magic Leap veya HoloLens'le olduğu gibi gerçekçi 3D modelleri gerçek dünyaya projelendiren AR kulaklık seti değil, aksine basit bir bilgi sağlayıcısıdır. Bir mesajı görmek için gözlüklerin alt kısmına bakmanız yeterlidir. Sisteme uygulanan Davranışsal AI, hangi verinin kullanıcıya en uygun olduğunu bulacaktır.
Görüntülenecek şeyler seçeceğiniz içeriğe bağlı olacaktır. Örneğin yolda yürürken, yürüme talimatları veya restoran derecelendirmeleri alabilirsiniz. Bildirimi, başı hareket ettirerek ( el gerekmeden ) reddedebilir veya onaylayabilirsiniz.

Intel Vaunt'un ne zaman satışa çıkacağı henüz belli değil. Şirketin geçtiğimiz yıl, referans tasarım olarak kullanılabilecek olan, bağımsız bir VR kulaklık seti olan Project Alloy'yi iptal ettiğini unutmayın. Yine de, planlandığı gibi olursa ilk akıllı gözlük yakında kullanıma geçecek gibi. Bekleyip göreceğiz. 

Yorumlar

Yorum Yap