Yandex
Hakem Heyeti ve Telefonunuzun Serviste Kalma Süresi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Merhaba Sevgili Okurlar;

Elimizden bırakmadığımız telefonlarımızın ya da oyun oynamak için hevesle aldığımız lap toplarımızın arızalanması can sıkıcı bir durumdur. Arıza durumunda garantili olan ürünleri yetkili servisine götürüp teslim ederiz. Sonrasında uzun bir bekleyiş başlar, zaman bir türlü geçmek bilmez. 

Bu yazımızda sizlere servise teslim etmenizle birlikte başlayan yasal süreci, bu süreçteki haklarınızı, sürecin olumsuz işlemesi halinde yapmanız gerekenleri aktaracağız. Öncelikle servise bırakılan ürünlerin 20 iş günü hesabında; arızalı ürününüzü satın aldığınız yere tamir için teslim ettiğiniz tarih değil; servise ulaştığı tarih geçerlidir. Dolayısıyla bu tarihi bir şekilde belgeleyebilmelisiniz. İkinci bir konu da " 20 iş günü hesabında, Cumartesi günleri iş gününden sayılıyor mu ? " sorusu. Evet, Cumartesi günleri iş günü sayılıyor; resmi tatil günleri ve Pazar günleri 20 iş gününden sayılmıyor. ( Dolayısıyla, içinde resmi tatil olmayan bir haftada 6 iş günü var. )
Peki, diyelim ki servise verdiğiniz üründe hala sorunlar mevcut. Bir veya birden fazla defa servise verdiniz, ancak sorununuzu çözemediler.  O zaman nereye başvuracaksınız? Tüketici Hakem Heyetlerine. Hangi Tüketici Hakem Heyetine başvuracağınız konusunda önemli olan, başvuruya konu olan ürünün faturadaki fiyatı ve ikamet adresinizin bağlı olduğu ilin Büyükşehir statüsünde olup olmadığı. Her yıl maddi değerler ile ilgili limitler güncelleniyor. 2018 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

a) 4.570,00 TL.'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 4.570,00 TL. ile 6.860,00 TL. arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 6.860,00 TL. 'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

d) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 4.570,00 TL. ile 6.860,00 TL. arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri yetkilidir.

Başvururken şikayetçi olmanız gereken firma, faturanızı kesen firmadır. Aldığınız markanın distribütörü ya da servis değildir.

İlgili Hakem Hayetine başvurduktan sonra, iş yoğunluklarına göre, size bir bilirkişi yönlendirilecektir. Bilirkişi, sizden telefonu alıp inceleyecek ve rapor tanzim edecektir. ( Buradaki inceleme; telefonda kullanıcı hatası, darbe, çarpma, kırılma, düşürme, su teması vb. durumun olup olmadığının incelemesi. ) Rapor tanzim edildikten sonraki ilk Tüketici Hakem Heyeti oturumunda, dosyanız incelenerek itirazınız hakkında karar verilecektir. Sonrasında bu karar size ve size malı satan firmaya tebliğ edilecek olup; bu tebliğ edilen karar, mahkeme kararı niteliği taşıyacaktır. 

Kazandığınız itirazlarınızda alacağınız para iadesi, faturanızdaki ayıplı ürüne ödediğiniz bedeldir. Ürünün kutusunu, faturasını ve satın alırken kutu içinde bulunan tüm aksesuarını ( kulaklık, adaptör, şarj kablosu .... ) da iade etmek zorundasınız. Kısaca size başta ne verildiyse iade etmek zorundasınız.

Bir sonraki yazımızda sizlere telefon aldığınızda ilk 6 ay ve ilk 1 yıldaki servise gitme sayıları ile Hakem Heyetinden hangi seçenekleri talep edebileceğinizin bilgisini aktaracağız.

Sitemizde bizimle kalmaya devam etmeniz dileğiyle.


 
Yorumlar

Yorum Yap