Yandex
Gümrük Vergisiz Alışveriş Limiti Aşağı Çekildi

Herkese selamlar.

Ülkemizdeki teknolojik ürünler, yurtdışına göre pahalı satılmaktadır. Özellikle elektronik ürünlerdeki fiyatlar bizleri " Aliexpress ",   " Gearbest " gibi e-ticaret sitelerini kullanmaya itmektedir. Geçen sene 30,00 Euro üzerindeki alışverişlere gümrük vergisi uygulanması yürürlüğe girmişti. Şimdi ise bu limitin 22,00 Euro’ya kadar çekilmesi yürürlüktedir;  yani sadece 22,00 Euro’ya kadar vergi muafiyeti verilebilecektir.
Bu kararın alınmasında, Avrupa Birliği ülkelerinde gümrük vergisi muafiyeti limitinin 22,00 Euro olarak uygulanması rol almaktadır.

30,00 Euro sınırı ile alışveriş yapmış olanlar için 15 günlük geçiş dönemi uygulanması beklenmektedir. Yurt dışından siparişlerimizde yaklaşık olarak 15 gün ile 45 gün arasında değişen teslimat süresi olduğunu düşündüğümüzde, 15 günlük geçiş dönemi de yeterli olmayacaktır. Yurtdışından alışveriş yapanlar umarız 22,00 Euro limiti sebebi ile vergi ödemek zorunda kalmazlar.

Ayrıca bu düzenleme ile, Türkiye'de bulunmayan eğitim amaçlı kitaplar için olan limit de 150,00 Euro'ya çıkartılacaktır.Bu oranları aşan tutarlar için vergi ücreti; Avrupa Birliği ülkeleri için tutarın %18’ i, diğer ülkeler için tutarın %20’ si kadardır. Kitaplar için ise tutarın %8’ i olacak şekilde vergi uygulanması beklenmektedir.

Sürekli yurtdışından alışveriş yapanlar için geçmiş olsun diyoruz.


Yorumlar

Yorum Yap