Yandex
Eski iPhone'lar Neden Yavaşladı ?

Eski model iPhone’larınızın geçmişe göre biraz daha yavaş çalışmaya başladığını düşünüyorsanız haksız değilsiniz. Apple, Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada geçtiğimiz yıl yayımlanan bir yazılım özelliğinin, eskiyen bataryanızla uyumlu çalışmayı sağlamak için telefonunuzu bilinçli olarak yavaşlattığını açıkladı. Bataryalar eskidikçe, yeni bataryalar kadar iyi çalışmamaya başlıyor. Şarj az kalınca ya da hava soğuk olduğunda da daha ciddi problemlerle karşılaşabiliyor.

Bataryanın eskimesi, telefonunuzun çalışırken bazı sorunlarla karşılaşabileceği ya da iPhone 6 ve 6S’lerde olduğu gibi beklenmedik bir şekilde kapanabileceği anlamına geliyor. Bu cihazlardaki işlemciler daha hızlı bir şekilde çalışmak istiyor ancak eskiyen bataryalar bir süre sonra bu talebi karşılayamıyordu. Bu yüzden telefon kendisini kapatıyordu.

Bu problemi çözmek için Apple’ın iOS işletim sistemi, geçtiğimiz yıl yayımlanan 10.2.1 sürümünden başlayarak ‘daha iyi enerji yönetimi’ sunmaya başladı. İşletim sistemi, bataryanın yetersiz kalmaması için sistemi yavaşlatıyor böylece telefonun birdenbire kapanması engelleniyor. Apple, bu özelliğin sadece çok soğuk havalarda, şarj seviyesi düşük olduğunda ya da batarya çok eski olduğunda devreye girdiğini söylüyor.

"Bataryalar konusunda pek ilerleme kaydedemiyoruz"

Aklınızda “O zaman daha iyi bataryalar kullanalım” gibi bir düşünce oluşabilir. Ancak bu konu hakkında yapılan onca çalışmaya rağmen ciddi bir ilerleme kaydedilebilmiş değil. Tüketici elektroniği üreten büyük firmaların neredeyse tamamı daha iyi bataryalar geliştirmek için milyonlarca dolar harcıyor, ancak ortaya çıkan sonuç tatmin edici değil. Kaliforniya'lı Envia Systems adlı bir ileri seviye batarya girişimi, yaptığı araştırmalar sonucunda 1995-2007 yılları arasında bataryalarda depolayabildiğimiz enerji miktarının iki katına çıktığını, 2007’den bu yana ise kapasitenin sadece yüzde 30 artırılabildiğini beyan etti.

Öte yandan akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarının bataryaları için sürekli yeni çözümler arıyor. Örneğin Reddit’te, iPhone bataryasını değiştirmenin mantıklı olup olmadığı, değiştirilirse bu durumun ne gibi sonuçlara yol açacağı konusunda çok uzun tartışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl yayımlanan Apple yazılımı iPhone 6, 6 Plus, 6S ve SE modellerine uygulanmıştı. Bu yılki iOS 11.2 ise bu özelliği iPhone 7 ve 7 Plus cihazlarına da getirdi. Gelecekte, eskiyen diğer iPhone modellerine de bu özelliğin uygulanması planlanıyor.

Apple konu ile ilgili olarak şöyle bir açıklamada bulundu:

Amacımız müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak. Bu, genel performans ve cihaz ömrünün uzatılmasını da içeriyor. Lityum-iyon bataryalar soğuk hava şartlarında en yüksek performans seviyesine erişemiyor ve zaman geçtikçe eskiyerek pil kapasitesinin bir kısmını yitiriyor. Bu da cihazın diğer elektronik aksamı korumak adına beklenmedik bir şekilde kapanmasına sebep olabiliyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 6, 6S ve SE için, cihazı ani bir şekilde kapanmaktan koruyacak bir özellik sunduk. Bu özellik ani performans artışlarını yavaşlatarak cihazı koruyor. Şimdi de bu özelliği iOS 11.2 ile birlikte iPhone 7’ye getirdik. Gelecekte diğer cihazların da bu özelliği kullanması planlanıyor.

Apple’ın bu açıklaması, bu haftanın başında Primate Labs tarafından yayımlanan bir rapora yanıt niteliği taşıyor. Bu organizasyonun kurucusu John Poole, bir blog yazısında iPhone cihazların bataryaları eskidikçe performanslarını da yitirmeye başladığını söylemişti. Müşterilerin, batarya ne kadar kötü olursa olsun telefonlarından aynı performansı almayı beklediklerini belirten Poole, iPhone’larda yapılan testlerin bu durumun aksini gösterdiğini ifade etti.

iPhone kullanıcılarının, yeni cihazlar piyasaya çıkınca eski cihazların yavaşladığını iddia etmesi aslında yeni bir olay değil. Pek çok kişi bu değişikliğin müşterileri yeni modellere yönlendirmek için yapıldığını düşünüyor. Apple ise bu iddiaları reddetmişti. Bazıları için ise çözüm yeni cihaz almak yerine yeni batarya almak. Apple garanti süresi biten bir iPhone cihazın bataryasını 319,00 Lira’ya değiştiriyor.


Kaynak: CNet

Yorumlar

Yorum Yap