Yandex
Coolpad'ten Xiaomi'ye Büyük Darbe

Coolpad, Patent Kanunu'nu ihlalinden dolayı Mi Mix 2 dahil olmak üzere sekiz ayrı Xiaomi modelinin yasaklanmasını istiyor

Coolpad şirketinin Xiaomi firmasına karşı açtığı patent ihlaline ilişkin davayı hatırlıyorsunuzdur. Coolpad şirketinin CEO’su daha önce bunun sadece fikri mülkiyete saygı açısından dikkat çekmek amaçlı yapıldığına işaret etmişti ve bu yüzden hepimiz olayın kapandığını düşünüyorduk. Coolpad'in, kendisine bağlı ortak şirketi olan Yulong Computer Technology  aracılığıyla Shenzhen mahkemesine bir dosya rapor etmesiyle anlıyoruz ki olay kapanmamış. Şirket dava ile ilgili bazı detayları da içeren bir bildiri yayınladı.

Bildiriye göre Cooldpad, bazı tam olarak tanımlanmamış ihlaller tespit etti ve Ocak ayında konuyla ilgili Xiaomi’ye geribildirimde bulundu. Ayrıca Xiaomi’nin fikri mülkiyet haklarını ihlal ederek akıllı cihaz üretmeye devam ettiğini gözlemlendiği de iddia ediliyor. Sonuç olarak, şirket durumun Shenzen’deki bir mahkeme tarafından ele alınması için resmi olarak başvuruda bulundu.
Coolpad bahsi geçen patent ile ilgili ihlallerde bulunulan bazı Xiaomi telefonlarının yasaklanmasını talep ediyor. Bu durumda Xiaomi’nin modelleri olan Mi Mix, Redmi Note 4X, Mi 6, Mi Max 2, Mi Note 3, Redmi Note 5, Redmi 5 Plus ve Mi 5X yasaklanabilir. Coolpad ayrıca Xiaomi’den ekonomik zararlarının da karşılanmasını talep ediyor. Eğer bilmek isterseniz bahse konu patentin adı " Multi-mod iletişim biriminin arama kaydında sistem arayüzü sağlayan yöntem " ve patent numarası da ZL200610034036.7.
Haberlere göre Xiaomi henüz mahkeme tebligatını almadı. Bununla birlikte işin ilginç tarafı IPO ( Patent Enstitüsü ) raporlarına göre bu dava Xiaomi’ye 10 Milyar dolara patlayabilir. 

Son olarak şunu da belirtelim ki bu konunun ortaya çıkarabileceği karalama kampanyalarını engellemek adına mahkemeye başvurmadan uzlaşma yoluna gidilmesi de ihtimaller arasında.

Yorumlar

Yorum Yap