Yandex
Black Mirror İnceleme!

Herkese selamlar.

Bu yazımızda teknolojinin karanlık taraflarına dikkat çekmek isteyen bir dizi olan " Black Mirror " hakkında bilgi vereceğiz.

Black Mirror'ın Türkçe karşılığı kara ayna demektir. Bilim kurgunun çok güzel işlendiği dizi, 4 Aralık 2011 tarihinde yayına başlamıştır. 2015 yılında Netflix’e geçen dizinin en son 4. sezonu yayınlanmıştır. Black Mirror, adını, kullandığımız teknolojik cihazların ekranlarının siyah olması ve ekrana baktığımız zaman kendimizi görebilmemizden almaktadır.

Dizinin konusu, teknolojinin yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek sorunlara yöneliktir. Dizinin her bölümünde farklı bir teknolojiye karşı atıfta bulunulmaktadır. Bölümler arasında bağlantı bulunmamaktadır, diziyi izlemek isteyenler karma bir sırada gidebilirler.

Dizide insanın zayıf noktaları da sürekli işlenmektedir. Örneğin 4. sezon 2. bölümde bir anne çocuğunun beynine çip yerleştirip onu her an izlemek istiyor.  3. sezon 6. bölümde ise insanların sosyal medyaya karşı zayıflığı kullanılıyor ve büyük bir linç meydana geliyor. Bunun gibi, insanların zayıf noktalarının dizide işlendiğine her bölümde tanık olabilirsiniz.

Black Mirror dizisi için "çok abartılı" diyenler de olabilir. Ama teknolojinin gidiş hızı abartıyı yok etmektedir. Örnek vermek gerekirse; dizinin 3. sezon 1. bölümünde sosyal medya üzerinden insanlar birbirine puan vermektedir. Puanlarına göre insanlar kategorilere ayrılmaktadır. Birçoğunuzun sevmeyeceği bu puanlama sistemi, Çin'de 2020 yılında zorunlu olacaktır.


Editör notu :

En sevdiğim bölümler:

3. sezon 6. bölüm

4. sezon 6. bölüm

2. sezon 2. bölüm

3. sezon 1. bölüm

4. sezon 1. bölüm

İzlemenizi tavsiye etmediğim bölüm; 1. sezon 1. bölümdür. Bu bölüm birçok izleyiciye kötü bir başlangıç olmuştur.

İzlemeyen okurlar için fazla spoiler vermek istemedim. Herkesin izlemesi gereken bir dizi olduğuna inanmaktayım.


Yorumlar

Yorum Yap