Yandex
Android Romlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android işletim sistemli akıllı telefonlarında Custom Rom (editlenmiş) denemek ve çeşitli geliştirmeler yapmak isteyen kişilerin, telefonları ile uyumlu ROM bulmaları şarttır. Uygun Rom'u bulduktan sonra TWRP işlemini gerçekleştiren  kullanıcılar istedikleri ROM'u yükleyebilirler.

Unutmadan belirtmemiz gereken nokta TWRP ve Rom yükleme işlemleri telefonlarınızı garanti dışı bırakacaktır. Fakat bu işlemlerden sonra Orjinal ROM'u tekrar kurar ve TWRP işlemini kaldırırsanız, garantide bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca Google uygulamalarının yüklü olarak gelmediği Custom ROM'larda (bazılarında mevcut) ,uygulamaları kullanabilmek için Gapps (google bileşenleri) dosyasını yüklemeniz gerekiyor.

ROM NEDİR?

ROM, telefon veya tabletin çalışmasını sağlayan yazılımdır. Kullandığınız cihazın yazılımı kötüyse,  donanımın çok iyi olması bir şey ifade etmez.

AOSP ROM NEDİR?

AOSP Rom, ektra bir arayüz eklenmemiş saf android romlara verilen isimdir.

CUSTOM ROM NEDİR ?

CUSTOM Rom geliştiriciler tarafından, başka bir romdan portlanmış veya orjinal yazılımın source kodları alınarak  düzenlemeler yada değişiklikler yapılan romdur.iz.

STOCK ROM NEDİR ?

STOCK Rom üretici firmanın yayınladığı yazılımdır.

TWRP NEDİR ?

TWRP düzenlenmiş recovery menüdür, bu menüde yedek alma,rom yükleme vs yapabilir, zip uzantılı dosyaları yükleyebilirsiniz.-CyanogenMod (Lineage)


Custom Rom üreticileri arasında en bilindik olanı cyanogendir. Geliştiriciler  tarafından oldukça geniş bir telefon listesine hizmet veren Cyanogen, OTA olarak güncelleme sunan sayılı  Custom ROM`lardan birisi.Firmalar tarafından güncelleme desteği sunulmayan telefonlara en güncel işletim sistemini sunan Cyanogen, birçok özelleştirme seçeneğini de beraberinde sunuyor. Bu bilindik yazılım grubu, sonralarda LINEAGE ismi ile başarılı işlere imza atmaya devam etmiştir.


-Paranoid Android

Paranodi Android, stabil çalışan sayılı Rom`lar arasında. Hybrid Mode ve Pie Control adlandırılan iki farklı özelliği barındıran Paranoid Android`de, uygulamaların nasıl çalışacağını belirleyebiliyorsunuz. Bildirim çubuğunu tamamen kapatabildiğiniz ROM`da, Pie Control adı verilen bildirim merkezini kullanabilirsiniz. Farklı bir tasarıma sahip olan Pie Control, yuvarlak bir menü üzerinden bütün işlemlerinizi yapmanıza olanak sağlıyor.

-AOKP

Android Open Kang Project`in baş harflerinden ismini alan Custom ROM, ortalama olarak 2 haftada bir güncelleniyor. Aylık olarak kararlı sürümleri yayınlanan ROM`da uygulamalara özel Led bildirimi,ses düzeyleri ve çeşitli geliştirmeler yapabilirsiniz.
-MIUI

Çinli telefon üreticilerinden Xiaomi tarafından geliştirilen MIUI, diğer ROM`lara oranla farklı yapıya sahip. IOS ve TouchWiz arayüzüne benzeyen bir yapıya sahip olan MIUI, Açık Kaynak Kodlu yapıyı temel alıyor. MIUI Rom haftalık güncelleme alıyor.Bazı Telefon Markalarının Kullandığı Rom İsimleri

Xiaomi MIUI

Samsung TOUCHWIZ

Htc SENSE

Sony XPERIA UI

Google NOW LAUNCHER

Lg LG UX

Asus ZENUI

Le eco EUI

360 360OS

Iphone IOS

Huawei EMOTION UI

 

Yorumlar

Yorum Yap