Yandex
Alkol Gözlüğü İle Sarhoşluk Deneyimi

Alkollü araç kullanmanın kazalara sebebiyet vermesi ve tehlikelere karşı dikkat çekebilmek için Aydın İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri, sürücü ve vatandaşlara "alkollü gözlüğü" taktırdı. Gözlüğün 2.5 promil alkol etkisi yaratması sebebiyle kullananların verdiği tepkiler renkli görüntüler oluşturdu.

Aydın – Nazilli karayolundaki ekipler uygulama noktasında 1.5 ve 2.5 promil alkollü hissettiren gözlükleri vatandaşlara test ettirdi.
Test edenlerden istenen,  yaya olarak dubaların arasından yürümeleri ve araçlarının kapılarını açmaları. Dubaların arasından geçerken düşme tehlikesi yaşayanların yanı sıra araçlarının kapısını açmakta zorlananlar da oldu.

Gözlüğü takanların oluşturduğu trajikomik görüntüler hem güldürüp hem de düşünmemizi  sağlarken, alkolün trafikte ne denli tehlikeli olduğunu gösterdi. Gözlüğü deneyenlerden kaleye şut atmaları ve düz çizgi üzerinde yürümeleri de istendi.
Gözlüğü deneyen Mustafa Hazar hiç alkol kullanmamış ve "alkol böyle yapıyorsa,  bırakın araba sürmeyi yolda yürüme şansımız bile yok, kendi canımız söz konusu, gerçekten gözlüğü takınca durumun ciddiyetini daha iyi anlıyorsunuz" diye konuştu.

Söke İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Ast. Başçavuş İbrahim Kılınç, Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) 30 ülkede yaptığı araştırma sonucu ölümlü kazaların oluşmasında alkolün etkisinin %65 olarak belirlendiğini söyledi
Peki alkol gözlüğü nedir?

Dünyanın 86 farklı ülkesinde kullanılan Drunk Busters alkol gözlükleri, alkolün neden olduğu yavaş reaksiyon gösterme, görsel bulanıklık, derinlik ve uzaklık algısındaki güçlük, çift görme, el-ayak koordinasyonunun bozulması, karar vermede güçlük gibi sorunları simüle eder.

Yorumlar

Yorum Yap